درباره شنگن

ویزا و وقت شنگن

ویزا و وقت شنگن

تفاهم نامه شنگن که در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ به امضا رسیده، پیمانی است که اکثر کشورهای اروپایی را به سمت از بین بردن مرزهای ملی خود سوق داده تا اروپا را بدون مرز بنام “منطقه شنگن” بسازند. این تفاهم نامه که در لوکزامبورگ منعقد شده، در ابتدا تنها توسط پنج کشورعضو اتحادیه اروپا مورد پذیرش واقع شد ولی در حال حاضر یکی از بزرگترین مناطق جهان است که به کنترل مرز بین کشورهای عضو پایان داده است.

شنگن منطقه ای متشکل از ۲۶ کشور اروپایی است که مرزهای داخلی بین خود را آزاد کرده‌ و بر تقویت مرزهای خارجی خود تمرکز نموده‌اند. به غیراز شهروندان این ۲۶ کشور، افرادی که ویزای معتبریکی از این کشورها را داشته باشند نیز امکان تردد بین این کشورها را به صورت آزادانه خواهند داشت.

کشورهای عضو منطقه شنگن عبارتند از :

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین.

تعدادی دیگر از کشورها مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس نیز درصدد پیوستن به پیمان شنگن هستند.

انواع ویزای شنگن

 • ویزای اتحادیه شنگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa
 • ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شنگن همان ویزای گردشگری اروپا است که به دارنده این ویزا اجازه می دهد در بازه قید شده در ویزا، به کشورهای عضو اتحادیه شنگن سفر کند. ویزای اتحادیه شنگن بر اساس هدف سفر متقاضی، به سه نوع ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند.

لازم به ذکر است اولین مرحله برای اخد ویزا شنگن دریافت وقت سفارت است.

ویزای شنگن نوع A

ویزای نوع A نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که تنها در فرودگاه‌های محدوده شنگن معتبر است و به فرد اجازه می‌دهد تا پرواز خود را عوض کرده و به کشوری خارج از حوزه شنگن سفر کند. در این نوع ویزا فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت. اگر پرواز شما به گونه ای است که دو توقف در حوزه شنگن دارد، در این حالت شما نیاز به ویزای نوع C دارید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، نیازی به دریافت ویزای نوع A ندارید:

اگر دارای ویزای معتبر درحوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی اروپا، کانادا، ژاپن و یا آمریکا هستید و یا پاسپورت دیپلماتیک دارید
اگر دارای اقامت معتبر از حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی EU وEEA ، آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو و یا ایالات متحده آمریکا هستید
اگر دارای یک پاسپورت دیپلماتیک هستید
اگر عضودرجه یک از اعضای خانواده مقیم اتحادیه اروپا EU، EEA و یا شهروند سوئیس هستید
اگر جزو خدمه پرواز طرف قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی هستید

ویزای شنگن نوع B

ویزای نوع B نیز نوع دیگری از ویزای ترانزیت است که به فرد اجازه خواهد داد تا از طریق زمینی و یا هوایی از کشوری در حوزه شنگن به کشور دیگر در این حوزه ظرف حداکثر ۵ روز عبور کند.

ویزای شنگن نوع C

ویزای نوع C  ویزای کوتاه ‌مدت است که به فرد اجازه می دهد با در نظر گرفتن مدت اعتبار قید شده در ویزا در حوزه شنگن اقامت داشته باشد. این نوع ویزا با توجه به هدف از سفر متقاضی به سه دسته ویزای یکبار ورود، ویزای دوبار ورود و یا ویزای چند بار ورود تقسیم می شود.

ویزای یک بار ورود

این ویزا تنها برای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شنگن اعتبار دارد و به‌ محض خروج از حوزه شنگن فاقد اعتبار می شود، خواه مدت زمان اقامت قید شده در ویزا به پایان رسیده باشد یا خیر.

ویزای دوبار ورود

این ویزا  بسیار مشابه ویزای یک ‌بار ورود می باشد با این تفاوت که با این ویزا می توان دو بار به کشوری در ناحیه شنگن وارد شد که محدودیت‌ های زمانی نیز برای آن وجود دارد.

ویزای چند بار ورود

دارنده این ویزا می تواند باتوجه به بازه زمانی، به دفعات وارد یکی از کشورهای حوزه شنگن شود.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن

این نوع ویزا اجازه می دهد که فرد تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ است یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شنگن که در زمان اخذ ویزا مشخص کرده تردد نماید و معمولا تحت شرایط اضطراری مانند دلایل بشردوستانه و یا فشارهای بین المللی صادر می شود.

 

ویزای ملی و یا ویزای نوع D شنگن

ویزای ملی یا ویزای نوع D برای افرادی که قصد تحصیل، کار و یا اقامت دائم در یکی از کشورهای حوزه شنگن را دارند، صادر می‌شود که می تواند بنا به شرایط متقاضی یکبار ورود و یا چند بار ورود باشد. ویزای یکبار ورود نوع D مختص اقامت محدود و با هدف سفر خاص مانند خدمات درمانی است در حالی که در ویزای چند بار ورود نوع D فرد به راحتی اجازه تردد در حوزه شنگن را در بازه زمانی مشخص دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شنگن

 • اصل گذرنامه با حد اقل ۶ ماه اعتباراز زمان صدور ویزا
 • ۲ قطعه عکس رنگی زمینه سفید تمام رخ
 • شناسنامه
 • مدارک کاری ( نامه اشتغال بکار- لیست سوابق بیمه- جواز کسب- روزنامه رسمی و….)
 • نامه تمکن مالی و گردش سه و یا شش ماه آخر حساب بانکی ممهور به مهر بانک
 • سند ملکی
 • تکمیل فرم تقاضای ویزا
 • بیمه مسافرتی تا سقف پوشش ۳۰۰۰۰ یورو
 • پرداختی حداقل ۱۰۰ یورو جهت ورودی سفارت و دفاتر کارگزاری آنها
 • رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا دعوتنامه

مدارک فوق بسته به شرایط سفارت مورد نظر جهت اقدام ویزا می بایست به صورت کپی و یا ترجمه رسمی به زبان مورد نظر ترجمه گردد.

 

هزینه درخواست ویزای شنگن

هزینه درخواست ویزای شنگن در سفارت های این حوزه به قرار زیر است:

متقاضیان بالای ۱۲ سال : ۸۰ یورو
کودکان ۶ تا ۱۲ ساله: ۴۰ یورو
کودکان زیر ۶ سال: رایگان
در نظر داشته باشید که هزینه های فوق صرفا مختص بررسی مدارک در سفارت ها می باشد و دفاتر کارگزاری آنها مبلغی مازاد بر هزینه های تعریف شده در بالا، جهت ارائه خدمات دریافت می کنند. در صورت انصراف از ادامه روند درخواست ویزای شنگن و یا رد شدن درخواست ویزا، هزینه پرداختی متقاضی به وی بازگردانده نخواهد شد.

 

مدت زمان بررسی ویزای شنگن توسط سفارت

مدت زمان بررسی و اعلام نتیجه ویزای شنگن از زمان ارائه مدارک متقاضی به سفارت و انجام انگشت نگاری حداقل ۱۴ روز کاری است.

دلایل رد شدن ویزای شنگن

با رد شدن ویزا بسیاری از متقاضیان دچار سردرگمی می شوند و قادر به درک دقیق دلیل امتناع از صدور ویزا نیستند. در صورتی که افسر کنسولی نتواند تمام اطلاعات لازم در مورد فرد متقاضی را دریافت کند ، درخواست ویزا ناموفق تلقی می شود. در صورت عدم داشتن چنین اطلاعاتی ، افسر کنسولی قادر به تصمیم گیری در مورد واجد شرایط بودن متقاضی ویزا نیست. از طرف دیگر ، ممکن است کنسولگری اطلاعاتی را از متقاضی دریافت کند که غیرقابل قبول باشد. گاهی متقاضی ویزا درگیر فعالیت های غیر قانونی است. در کلیه موارد فوق ، افسر ویزادهی از ارائه ویزا امتناع می ورزد. از آنجاییکه اخذ ویزای شنگن را نمی توان به هیچ عنوان تضمین کرد، درخواست ویزای شما می تواند به دلایل مختلفی که در ذیل آمده مورد پذیرش واقع نشود. توصیه می شود پس از رد شدن ویزا از اقدام مجدد خودداری نموده و ابتدا دلیل ردی ویزا برطرف گردد.

برخی دلایل رد شدن ویزا به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک جعلی
 • فعالیت‌های مجرمانه در گذشته و یا حال
 • هدف سفر نامشخص و یا توضیحات ناکافی در مورد برنامه سفر
 • گذرنامه مخدوش و یا نامعتبر
 • نامه مرجع نامعتبر که فاقد سربرگ و مهر و امضا بوده و تاریخ اعتبار آن گذشته باشد
 • شناسنامه یا سند ازدواج نامعتبر
 • تمکن مالی ناکافی برای سفر
 • بیمه نامه مسافرتی نامعتبر
 • عدم ارائه مدارک اسکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *